O OKNACH

Niestandardowe okna w piwnicy i na poddaszu

Jest wiele sposobów na doświetlenie trudnych pomieszczeń na poddaszu czy nawet w piwnicy. Jednym z nich jest montaż okien kolankowych, które łączą w sobie zalety tradycyjnych okien pionowych i dachowych. Kiedy ich montaż jest możliwy? Jakie są zalety takiego rozwiązania? Kiedy natomiast warto stosować świetliki?

Poddasze

Okna kolankowe mogą być zamontowane tylko w domach z poddaszem o konstrukcji dachu ze ścianką kolankową. Kąt nachylenia dachu powinien wynosić od 15 do 90 stopni. Okna kolankowe to niczym nieograniczony, pełen widok z okna.

Ścianka kolankowa jest to zewnętrzna ściana poddasza, która stoi na stropie ostatniej kondygnacji i biegnie wzdłuż połaci dachowej. To na niej opiera się konstrukcja więźby dachowej. Wysokość pomieszczeń na poddaszu zależy właśnie od wysokości ścianki kolankowej, a jej podwyższenie w projekcie możliwe jest na etapie adaptacji.

Okno kolankowe składa się z pionowego dolnego okna

Montowanego w ściance kolankowej oraz z okna dachowego montowanego w połaci dachu. Cała konstrukcja ma kształt litery „L”, więc okno dachowe jest przedłużone w dół. Dzięki takiemu rozwiązaniu, do pomieszczeń na poddaszu dociera znacznie więcej światła słonecznego oraz pozwala nam oglądać przez okno nie tylko niebo, jak ma to miejsce w przypadku okien połaciowych.

Okna kolankowe dostępne są w różnych rozmiarach, a także część dolna (montowana w ściance kolankowej) może być otwierana lub nieotwierana (stanowi wtedy wyłącznie dodatkowe przeszklenie). Duże okna kolankowe dostępne są również jako portfenetry, czyli okna od podłogi do sufitu. W takim przypadku są one łączone z oknem dachowym.

Ceny okien kolankowych są jednak zdecydowanie wyższe niż okna dachowego. Jednak naprawdę warto się zastanowić nad taką inwestycją – lepsze doświetlenie poddasza oraz niesamowity efekt aranżacyjny jaki zyskujemy dzięki oknom kolankowym – jest warty swojej ceny.